Opublikowany w Torebki, Tutoriale

Tutorial na torbę plażową


Wracam z chorwackich stron i jestem usposobiona „morsko”. Jednocześnie po 10 -dniowym nic-nie-robieniu rzucam się na wszelkie prace 😉 Obiecywałam to sobie już wcześniej ale tym razem powinno się udać … napisanie tutoriala na torbę plażową.

Moja ostatnia torba plażowa z szeregu powstałych trzech wygląda tak:

torba plazowa2

 

Była dość pracochłonna, ponieważ zewnętrzna tkanina uszyta jest z kawałków kremowych tkanin dekoracyjnych w formie patchworku, ozdobiona domkami w stylu „raw edge” i dodatkowo ponaszywana kamykami/koralikami imitującymi kawałki muszli.

Ale Wasza może być znacznie prostsza i szybsza do wykonania. Wystarczy zastosować tkaninę zewnętrzną odpowiednio klimatyczną i nie bawić się w patchworki, raw edge i koraliki 🙂

A więc zaczynamy,

TUTORIAL na torbę plażową

Powstała torba będzie miała rozmiar około: 65 cm na 40 cm na 15 cm głębokości, jest naprawdę spora.

Potrzebne tkaniny i dodatki:

  • dwa kwadraty tkaniny na zewnętrzną stronę torby wielkości 70 cm na 50 cm (najlepiej grubsza bawełna 100% )
  • dwa kwadraty tkaniny na podszewkę  wielkości 70 cm na 50 cm (bawełna 100%, w moim przypadku jest to tkanina Nautical francuskiej firmy Stof, prawda że piękna ? )     

morska tkanina 1

Dostępna w sklepie www.lalabaj.pl

  • dwa długie paski tkaniny na uszy torby, rozmiaru 12 cm na 70 cm
  • dwa kwadraty tkaniny takiej, jak na podszewkę rozmiaru 15 cm na 30 cm (to będzie kieszeń wewnętrzna)
  • sztywnik krawiecki: dwa paski 12 cm na 70 cm (uszy), dwa kwadraty 50 cm na 70 cm (uwaga: ja kupuję sztywnik krawiecki na allegro, wg mnie jest o wiele lepszy do wzmocnienia i usztywnienia torby niż jakakolwiek ocieplina).

Wykonanie:

Krok 1: wycinamy odpowiednie podane wyżej elementy z tkanin i naprasowujemy sztywnik krawiecki na kwadraty z zewnętrznej tkaniny i na paski (uszy)

Krok 2: Uszy

Szyjemy uszy. Składamy wzdłuż na pół i zszywamy dłuższe boki. Odwracamy (to może być nieco trudniejsze przy zastosowaniu sztywnika krawieckiego ale powinno się udać 😉 ), zaprasowujemy tak, aby szew był po środku paska i możemy przestebnować wzdłuż raz bądź kilka razy, ale nie jest to konieczne. Mamy przyszłe uszy.

Krok 3: Wewnętrzne kieszenie.

Składamy dwa kwadraty z „podszewkowej” tkaniny prawa do prawej i zszywamy na około, powiedzmy 1 cm od brzegu, zostawiając na jednym z dłuższych boków otwór do przewrócenia na prawą stronę. Obcinamy na ukos zapas szwu przy rogach. Odwracamy kieszeń – przy rogach możemy się wspomóc chińskimi pałeczkami do jedzenia (ja używam ich do wypychania ciałek lalek :-)). Zaprasowujemy i stebnujemy krawędź, która będzie górą kieszeni (nie tą z otworem). Otwór zaszywamy oczywiście. Mamy gotową kieszeń.

Krok 4: Umiejscowienie wewnętrznej kieszeni

Kładziemy jedną część podszewki (jeden kwadrat) prawą stroną do góry. Układamy kieszeń centrując ją w poziomie w odległości 10 cm od góry. Należy się upewnić że górna krawędź kieszeni (ta przeszyta, przestebnowana) jest na górze. Przypinamy szpilkami i przyszywamy na około blisko krawędzi (oczywiście trzy boki poza górnym). Możemy w środku przeszyć pionowo, uzyskamy kieszeń podwójną.

tut1

Krok 5: Podszewka

Kładziemy dwie części podszewki na sobie prawą do prawej (uwaga na kieszeń, kieszeń nie może być do góry nogami :-)). Wyrównujemy, szpilkujemy i zszywamy boki oraz dno zostawiając w dnie otwór na odwrócenie całości już na sam koniec – powiedzmy jakieś 15 – 20 cm. Teraz uczynimy naszą podszewkę trójwymiarową.

Nadal pracujemy na lewej stronie. Krawędź boczną (szew boczny) należy „wgiąć do środka” i wyrównać z szwem na dnie. Powstaje taki róg jak na zdjęciu:

tut2

Układając linijkę (w moim przypadku linijka do patchworku) dokładnie prostopadle do szwu (widać na zdjęciu że łatwo to zrobić bo mamy na linijce narysowane linie pomocnicze) wyznaczamy taką linię prostopadłą do szwu aby miała około 15 cm (na zdjęciu na linijce do patchworków jest to 6 cali). Rysujemy, szyjemy wzdłuż linii, obcinamy końcówkę, czyli róg.

W ten sam sposób postępujemy z drugim końcem podszewki. Powstaje nam w ten sposób „głębokość” torby.

Zastanawiam się czy ten opis jest jasny… W razie problemów prośba o informację 🙂

Krok 6: zewnętrzna strona torby

Powtarzamy dokładnie te same czynności z kawałkami tkaniny za część zewnętrzną torby

Krok 7:  Mocujemy paski (uszy/uchwyty)

Obracamy powstałą nam zewnętrzną część torby (już trójwymiarową) na prawą stronę.  Końce jednego paska wyrównujemy z górną krawędzią jednej strony torby w odległości około 20 cm od bocznego szwu każdy. Dobrze byłoby w tym miejscu sprawdzić czy paski/uszy nie są poskręcane. Dwukrotnie przeszywamy: raz w odległości około 5mm i drugi – około 1 cm od brzegu. Chodzi o wzmocnienie.

Podobnie postępujemy z drugim paskiem i drugą stroną torby.

(hmm, tak sobie patrzę i widzę, że zdjęcie zrobiłam na lewej stronie torby. Uwaga na tą zmyłkę, sprawa do poprawienia przy okazji szycia kolejnej torby  😉 Jak sobie przypomnę to faktycznie podczas szycia pierwszej torby przyszyłam źle te paski i było prucie. Ot, takie didaskalia…) 

tut3

Zbliżamy się do końca, jeszcze trochę 🙂

Krok 8: kończymy!

Obracamy zewnętrzną torbę prawą stroną do środka. Wkładamy podszewkę prawą do prawej (to ważne: prawą do prawej). Wyrównujemy ze wszystkich stron, głównie po szwach itd. I zszywamy wzdłuż górnej krawędzi, około 1,5 cm poniżej górnej krawędzi.

Wywracamy wszystko przez otwór w podszewce tak żeby powstała już normalna torba. Zaprasowujemy elegancko górę i stebnujemy.

Zaszywamy dolny otwór w podszewce, przez który wywracaliśmy torbę i FINITO !

Powodzenia i do kolejnego szycia!

Olga

 

2 myśli na temat “Tutorial na torbę plażową

  1. Jestem szczęśliwą posiadaczką owej torby. Dostałam ją w prezencie od Olgi. Jest piękna!!! Dopiero teraz widzę, ile pracy kosztowała, szok!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s