Opublikowany w Recenzje książek

Etyka w modzie i Życie na miarę – okiem czytelnika


Dzień dobry 🙂

Moje szycie ostatnio przystopowało. Powody są dwa. Po pierwsze „zawiesiłam się” na dłużej na szyciu wiosennej sukienki z popeliny, ale wygląda na to, że eksperyment zakończy się szczęśliwie, po drugie – pora roku sprzyja w moim przypadku innym działaniom.

Więc zgodnie z takim sympatycznym obrazkiem znalezionym w sieci napiszę post, którego celem będzie zachęcenie do przeczytania dwóch książek, których tematyka jest zbliżona. A mianowicie dotyczy ona spraw etycznych w modzie.

12803008_1056941177698325_5999006603141278186_n

Jedna z tych książek to pozycja „Etyka w modzie” Magdaleny Płonki. Jest to jedna z nielicznych, jeśli nie jedyna książka wydana w Polsce traktująca szeroko o tematach związanych z ochroną zwierząt, przyrody i także praw człowieka w okolicach przemysłu tekstylnego i odzieżowego.

Z racji mojego  zainteresowania takimi tematami, wiem o nich dość dużo, nie spodziewałam się więc nic bardzo odkrywczego. A jednak okazało się, że książka porusza wiele tematów i niektóre są dla mnie zupełnie nowe.

DSCF4970

Moim zdaniem powinna być ona lekturą obowiązkową dla każdej osoby, która interesuje się modą a także szyciem. Wówczas zanim kupimy kolejną tkaninę albo kolejne ubranie, zastanowimy się nad kosztami środowiskowymi jego powstania. I nie chodzi w tym wszystkim o to, żeby przesadnie się ograniczać i odmawiać sobie przyjemności kupując „szmatki” ale może po prostu o to, żeby zastanowić się nad ich źródłami i sięgnąć po te, które powstają w sposób mniej szkodliwy dla zwierząt i środowiska? Na szczęście dla nas „tkanino-maniaków” książka podaje nam takie alternatywy. Aczkolwiek wydaje mi się, że  w Polsce ciągle trudno jest znaleźć ubrania i tkaniny, które możemy nazwać organicznymi bądź ekologicznymi. Nie tracę jednak nadziei, że wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej, rynek zapewni nam dostęp do takich produktów.

Oprócz tematyki kosztów środowiskowych powstawania tkanin oraz ubrań książka porusza bardzo ważny dla mnie temat etyki wobec zwierząt. Przemysł futrzarski, skóry egzotyczne, mulesing (bolesne zabiegi na owcach związane z produkcją wełny), polowania na foki – oto część naszych grzechów wobec świata zwierząt.  Po przeczytaniu książki wyciągam wniosek, że im mniej wiemy o źródle kupowanej przez nas odzieży, tym gorzej dla zwierząt, które są zaangażowane w jej produkcję lub przypłacają ją życiem. Szczególnie okrutny pod tym względem wydaje się rynek chiński, a przecież ostatnio tak chętnie kupujemy na Aliexpress, bo tam jest taniej….

W końcu książka porusza temat niewolniczej pracy ludzi przy szyciu naszej odzieży. Tematyka ta stała się głośna w ostatnich czasach za sprawą wypadku w Bangladeszu – zawalenia się fabryki odzieży. Co nieco więc już na ten temat wiemy ale czy dostatecznie dużo aby przeciwdziałać?

Książka „Etyka w modzie” ma jeszcze jedną ogromną zaletę, bardzo dużo przypisów ze źródłami, do których można sięgnąć, aby zgłębiać tematykę etyki w modzie dalej. Źródła są anglojązyczne, książka posiada również wersję w jezyku angielskim.

Chcąc zagłębić się bardziej w mechanizmy powstawania odzieży w krajach ubogich i warunków w jakich powstają nasze ubrania, powinniśmy sięgnąć po kolejną pozycję czyli „Życie na miarę” napisaną przez Marka Rabija. Książka napisana jest bardzo barwnie i ciekawie, „od środka” ukazując życie ludzi zatrudnionych w przemyśle odzieżowym w krajach typu Bangladesz i wszystkie „tajniki” powstawania ubrań. Po przeczytaniu tej pozycji wniosek nasuwa się taki, że jak wszędzie tak i tu nie ma prostych rozwiązań. A może właśnie rozwiązaniem jest szycie sobie samemu? 🙂

Tym akcentem kończąc zapraszam do lektury

Olga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s