Opublikowany w Szycie dla koni i jeźdzców (Sewing for horses and riders)

Szycie dla koni – sewing for horse


Hej Dziewczyny 🙂

Ostatnio wpadłam na pomysł, żeby uszyć czaprak. Przekopałam pół internetu, znalazłam kilka opisów w tym jeden w jezyku polskim: http://moje-male-wielkie-hobby.blogspot.com/2014/03/jak-uszyc-czaprak-dokadna-instrukcja-w.html  i oto powstał !:

Na zdjęciu pozuje Heca, chociaż czaprak jest dla Aluzji 🙂 Ale akurat tego dnia, kiedy go zaniosłam do stadniny, jeździłam na Hecy , więc łatwiej mi było ją namówić do pozowania;-)

Aczkolwiek w tym tygodniu sama uczestniczyłam w wydarzeniu, kiedy czaprak używała prawowita właścicielka, tak wiec wszystko jest już na swoim miejscu 🙂

Wracając do szycia czapraków, uszycie prostego czapraka dla każdej dziewczyny, która potrafi pikować i lamować, nie powinno sprawić problemu. Powyżej podana instrukcja jest bardzo dobra, lepsza niż te, które znalazłam w języku angielskim.

Ja swój odrobinę bardziej skomplikowałam, ale zaraz opiszę w skrócie, jak go szyłam.

  1. Ab ovo ad males: najpierwej trzeba zdobyć wykrój. Ja pożyczyłam używane czapraki ze stadniny i sobie odrysowałam. Podobał mi się taki wycięty, wiec ten uszyłam, ale mam w zapasie wykroje na standardowy oraz na jeszcze bardziej wycięty. Lepiej odrysować połowę czapraka tzn złożyć go na pół, bo często ta lnia grzbietu nie jest prosta ! tylko łączenie jest po łuku.
  2. Chciałam, żeby część czapraka (ta łukowata na zdjeciu) była z innej tkaniny i tam miało widnieć imię właścicielki. Tu wkroczyło zszywanie dwóch części po łuku. Wymaga fastrygowania! No cóż, trzeba to potrafić, albo poszukać tutoriala w sieci. Dla dziewczyn patchworkowych pewnie nie będzie problemu bo niektóre patchworki składają się z łukowatych elementów, kół itp
  3. Imię Aluzji wyszyłam stopką do pikowania od ręki, ponieważ nie mam hafciarki (jeszcze ;-))
  4. Następnie zrobiłam typową patchworkową kanapkę: spód (oddychajacy ! bawełna 100%); ocieplina (w moim przypadku bawełniana czyli ponownie oddychajaca, ale okazało się że nieco za cienka); i wierzch. Te trzy warstwy przepikowałam. Żeby uzyskać takie fajne proste linie , warto użyć stopki z górnym transportem z prowadnikiem.
  5. Lamowanie: hmm… użyłam lamówki imitującej skórę, ze sztucznej skóry. Poszło z 6 igieł… i podobno taka jest za sztywna, wiec chyba warto zrobic albo kupić bawełnianą lamówkę.
  6. Grzbiet – z tejże samej lamówki:-)
  7. Ozdoby – ozdobne taśmy, tu nie ma żadnej filozofii
  8. Paski boczne i ten z przodu do mocowania siodła: zastosowałam taśmę nośną i rzepy. Miejsca mocowania odrysowałam z używanego czapraka, który by moim wzorem.

A teraz planuję jeszcze bardziej „przybajerzony” czaprak dla Gracji 🙂 Mam już wizję 🙂

Więc zaopatrzyłam się i przy okazji mój sklep w świetną pasmanterię: kolorowe sznurki, taśmy dekoracyjne itd. (http://www.lalabaj.pl/pl/c/Tasmy-dekoracyjne/134)

Ale, żeby nie było tak bardzo niesprawidliwie dla ludzi 😉 to sobie też coś uszyłam ostatnio (dzisiaj kończę kolejny ciuszek) i oto moje zdjęcia w uszytej przeze mnie tunice z Gracją, którą pożyczył mi do sesji przemiły Pan Mirek:

Na środkowym zdjęciu nie Gracja, tylko Dedal, to bardzo ważne 🙂 Dedal to świetny koń, trochę udało się z nim pojeździć:-)

Tym samym żegnam się i życzę Wam Dziewczyny udanych realizacji swoich pasji !

Olga

Reklamy

4 myśli na temat “Szycie dla koni – sewing for horse

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s